Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@rozwodykrakow.com
Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@rozwodykrakow.com
Profesjonalni prawnicy
adwokaci i radcowie prawni
Doświadczenie
Ponad 1.000 Klientów
Numer #1
w Krakowie
Bezpłatna wycena

Ile kosztuje rozwód w Krakowie?

Na koszt rozwodu składa się:

  1. Opłata sądowa
  2. Koszty wywiadów środowiskowych
  3. Wynagrodzenie dla adwokata lub radcy prawnego

Opłata sądowa – rozwód Kraków

W każdym Sądzie Okręgowym, opłata od złożenia pozwu jest stała i wynosi 600 zł. Dowód zapłaty tej opłaty musi być dołączony do pozwu, inaczej sąd wezwie do uzupełnienia braków formalnych.

Zwolnienie z opłaty

W sytuacji, gdy strony nie są w stanie pokryć opłaty sądowej, mogą starać się o zwolnienie. Aby to zrobić, konieczne jest dokładne przedstawienie swojej sytuacji finansowej oraz dołączenie odpowiednich dokumentów potwierdzających trudności finansowe. Czasem sąd może również zażądać wyciągów z rachunków bankowych.

Ile kosztuje adwokat w sprawie rozwód w Krakowie?

Koszt jednorazowej konsultacji prawnej wynosi około 250 zł.

Pełne wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego w związku z procesem rozwodowym zaczyna się od około 4 000 zł. Ostateczna kwota będzie zależała od liczby spornych kwestii i zakresu działań podejmowanych przez prawnika. Wynagrodzenie może także zależeć od tego, czy małżonkowie będą ustalać winę za rozpad małżeństwa.

Po ustaleniu warunków wynagrodzenia, adwokat lub radca prawny zajmie się wszystkimi etapami postępowania, począwszy od złożenia pozwu, poprzez reprezentację przed sądem, aż po działania na sali rozpraw, w celu ochrony interesów swojego klienta.

Ile kosztuje rozwód w Krakowie

Koszty dodatkowe

Koszty tłumacza: Jeśli którykolwiek z małżonków nie posługuje się językiem polskim, może być konieczne skorzystanie z tłumacza podczas procedury rozwodowej, co generuje dodatkowe niewielkie koszty.

Podział majątku: Proces podziału majątku może wiązać się z dodatkowymi kosztami, szczególnie jeśli małżonkowie nie są w stanie porozumieć się w kwestii podziału wspólnego majątku. W takim przypadku konieczne może być zatrudnienie biegłego majątkowego.

Alimenty i wsparcie dzieci: W przypadku, gdy para ma dzieci, proces rozwodowy wpływa na ustalenie alimentów i innych zobowiązań finansowych związanych z opieką nad dziećmi.

Mediacje i porady psychologiczne: Niektóre pary decydują się na skorzystanie z usług mediatora lub terapeuty, aby ułatwić proces rozwodowy i poradzić sobie z emocjonalnymi aspektami związku. Takie usługi, choć nie są obowiązkowe, mogą generować niewielkie dodatkowe koszty.

Analiza kosztów w kontekście indywidualnych sytuacji

Koszty związane z rozwodem są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak majątek małżonków, obecność dzieci, zgodność stron i skomplikowanie sprawy. Dla niektórych par koszty ograniczają się do formalnych opłat, podczas gdy inne muszą stawić czoła dodatkowym wydatkom.

Jak ograniczyć koszty ?

Porady prawne na etapie przedrozwodowym: Wczesna konsultacja z prawnikiem przed złożeniem wniosku rozwodowego może pomóc w zrozumieniu procesu i uniknięciu niepotrzebnych kosztów.

Próba znalezienia porozumienia: Negocjacje przedsądowe mogą pomóc zminimalizować koszty prowadzenia procesu. W sytuacji gdy małżonkowie lub ich prawnicy ustalą warunki rozwodu, wówczas sam proces sądowy okaże się łatwiejszy a co za tym idzie również tańszy.

Zapraszamy do lektury

Czytaj więcej

Blog

Na naszym blogu znajdziesz wiele informacji, które dotyczą prowadzenia postępowania o rozwód. Oprócz artykułów możesz także oglądnąć filmy oraz animacje na ten temat. Życzy miłej lektury !

Ostatnie wpisy

współwłasność a śmierć małżonka
Współwłasność a śmierć małżonka
22 maja 2024
co zrobić żeby nie odpowiadać za długi męża
Co zrobić, żeby nie odpowiadać za długi męża?
21 maja 2024
rozwód z ubezwłasnowolnioną
Rozwód z osobą ubezwłasnowolnioną
20 maja 2024